Connect with us

Faxnews

Curs valutar 18 februarie 2021. Euro un nou maxim istoric

Curs valutar 18 februarie 2021. Euro un nou maxim istoric

Economic

Curs valutar 18 februarie 2021. Euro un nou maxim istoric

BNR a publicat cursul valutar pentru joi, iar euro crește din nou la cursul de schimb. Dolarul american și francul elvețian scad, dar Lira Sterliă crește. Cursul valutar de azi

Curs Valutar 18 februarie 2021 publicat de BNR la ora 13:00, cotează 1 euro la valoarea de 4.8748 lei. Valoarea de astăzi este un maxim istoric pentru luna februarie. Dolarul American, Francul Elvețian scad la cursul de schimb de astăzi. Lira sterlină crește ușor până la valoarea de 1 liră sterlină cotată la 5.6275 lei.

Cursul valutar de joi, 18 februarie 2021 euro noi praguri istorice

Evoluția monedei euro la cursul valutar îngrijorează românii cu rate în euro, dar aduce și creșterea facturilor de energie și telecomunicații.

Valoarea Euro de astăzi, 18 februarie 2021 la BNR este de 4.8748 lei, cea mai mare valoare înregistrată în luna februarie și așa s-a atins pragul istoric.

Dolarul American a înregistrat la BNR o scădere ușoară față de ziua bancară precedentă. 1 dolar american este cotat astăzi la 4.0399 lei.

Vezi și: Amânare rate creditul poate crește cu 9% sau 13%

Francul Elvețian aduce o gură de aer pentru românii cu credite în această valută. Moneda a scăzut la valoarea de 1 franc elvețian costă 4.5014 lei.

Lira sterlină, una din monedele tranzacționate de români a crescut astăzi la curs valutar și a ajuns la valoarea de 1 liră sterlină costă 5.6275 lei.

Curs valutar BNR 18 februarie 2021 toate valutele

Cursul valutar pentru, joi, 18 februarie 2021 pentru toate valutele publicat de BNR la ora 13:00 este următorul:

SimbolDenumire18 februarie 2021
EUREuro4.8748
USDDolarul SUA4.0399
CHFFrancul elveţian4.5014
GBPLira sterlină5.6275
BGNLeva bulgarească2.4924
RUBRubla rusească548
ZARRandul sud-african2.770
BRLRealul brazilian7.467
CNYRenminbi-ul chinezesc
(RMB)
6.244
INRRupia indiană556
100KRW100 Woni sud-coreeni3.651
MXNPeso-ul mexican2.003
NZDDolarul neo-zeelandez2.9130
RSDDinarul sârbesc415
UAHHryvna ucraineană1.451
XDRDST5.8121
TRYNoua lira turcească5.815
XAUGramul de aur2.318.421
AUDDolarul australian3.1411
CADDolarul canadian3.1840
CZKCoroana cehă1.886
DKKCoroana daneză6.555
EGPLira egipteană2.580
100HUF100 Forinți maghiari1.3584
100JPY100 Yeni japonezi3.8213
MDLLeul moldovenesc2.324
NOKCoroana norvegiană4.763
PLNZlotul polonez1.0853
SEKCoroana suedeză4.852
AEDDirhamul Emiratelor
Arabe
1.0999
HRKKuna croată6.437
THBBahtul thailandez1.346
Sursa Curs Valutar BNR.ro

Băncile cotează 1 euro la 4.97 lei

Băncile comerciale cotează euro la valori de peste 4.9 lei. Cel mai mari cursuri valutare de schimb pentru moneda Euro sunt la ING, Libra Bank și BRD.

ING, Libra Bank și BRD practica cel mai mare curs valutar pe 18 februarie 2021, care este valabil și pe 19 februarie 2021 până la ora 12:59.
ING, Libra Bank și BRD practica cel mai mare curs valutar pe 18 februarie 2021, care este valabil și pe 19 februarie 2021 până la ora 12:59.

Topul băncilor care au un curs de schimb la casele de schimb valutar mare este continuat de BCR, Banca Românească și Banca Transilvania.

ING BANK N.V., AMSTERDAM – SUCURSALA BUCURESTI4.77854.9735
LIBRA INTERNET BANK S.A.4.83504.9650
BRD – Groupe Societe Generale S.A.4.79904.9510
BANCA COMERCIALA ROMANA (BCR)4.80204.9470
BANCA ROMANEASCA S.A. Membra a Grupului National Bank of Greece4.79514.9451
BANCA TRANSILVANIA S.A.4.82004.9450
OTP Bank Romania4.80004.9400
UNICREDIT BANK S.A.4.82004.9400
RAIFFEISEN BANK S.A.4.81304.9366
ProCredit Bank S.A.4.81654.9335
BANCA COMERCIALA INTESA SANPAOLO ROMANIA S.A.4.81074.9320
ALPHA BANK ROMANIA S.A.4.82004.9300
First Bank (Piraeus)4.82004.9300
CREDIT EUROPE BANK (ROMANIA) S.A.4.84004.9200
Patria Bank4.83304.9170
CREDIT AGRICOLE BANK ROMANIA S.A.4.83504.9150
CEC BANK S.A.4.83004.9100
Idea Bank4.84504.9050
Curs valutar 18 februarie 2021 Bănci Comerciale

Negociere curs valutar

Băncile mari negociază cursul valutar și puteți primi cotații mai bune la casele de schimb. Daca valorile sunt sub 25.000 de euro, bănci precum Banca Transilvania, Raiffeisen Bank negociază cursul direct prin aplicațiile de internet banking.

La valori de peste 25.000 de euro trebuie contactată trezorăria băncii cu care colaborați.

Casele de schimb valutar clasice, non bancare, negociază la valori de peste 1000 de euro. Puteți oține un curs valutar mai bun direct la casa de schimb valutar privată, doar trebuie să cereți acest lucru.

În funcție de suma pe care vreți să o schimbați, fie că este vorba de cumpărare de valută sau vânzare, cursul obținut este unul mai bun.

Firmele beneficiază de asemenea de un serviciu special de negociere al cursului de schimb pentru monedele euro si dolar, în funcție de contractele semnate sau banca cu care colaborați.

Continue Reading

Dana Antal este editor la faxnews.ro si specialista in economie și politică monetară.

Comentează

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Mai multe Economic

To Top