Connect with us

Faxnews

Curs valutar 19 februarie 2021, Euro scade ușor la BNR

Curs valutar 19 februarie 2021, Euro scade ușor la BNR

Economic

Curs valutar 19 februarie 2021, Euro scade ușor la BNR

Curs valutar BNR 19 februarie 2021. Euro, dolarul, francul elvetian, lira sterlina scad la cursul de schimb.

Cursul valutar publicat de BNR pentru 19 februarie 2021 aduce o scădere ușoară a monedei Euro. 1 euro este cotat vineri la valoarea de 4.8747 lei. Dolarul american scade și el la cursul de schimb la valoarea de 1 dolar american 4.0151 lei.

Curs valutar BNR 19 februarie 2021

BNR a publicat cursul valutar pentru 19 februarie 2021 pentru toate valutele tranzacționate în România. Toate monedele tranzacționate masiv la casele de schimb înregistrează în ultima zi bancară scăderi la curs, fată de ziua bancară de ieri.

Astfel 1 liră sterlină este cotată astăzi cu 5.6193 lei. 1 Franc Elvețian a ajuns la valoarea de 4.4930 lei.

Cursul valutar din 19 februarie 2021 este valabil până luni, 22 februarie 2021 la ora 12:59.

Scăderea monedelor tranzacționate în România este o gură de aer pentru românii, în special pentru cei care au credite în Euro sau Franci Elvețieni.

Iată cursul de schimb publicat de Banca Națională a României, astăzi, 19 februarie.

SimbolDenumire19 feb. 2021
EUREuro4.8747
USDDolarul SUA4.0151
CHFFrancul elveţian4.4930
GBPLira sterlină5.6193
BGNLeva bulgarească2.4924
RUBRubla rusească543
ZARRandul sud-african2.745
BRLRealul brazilian7.398
CNYRenminbi-ul chinezesc
(RMB)
6.220
INRRupia indiană554
100KRW100 Woni sud-coreeni3.637
MXNPeso-ul mexican1.977
NZDDolarul neo-zeelandez2.9161
RSDDinarul sârbesc415
UAHHryvna ucraineană1.443
XDRDST5.7933
TRYNoua lira turcească5.770
XAUGramul de aur2.287.107
AUDDolarul australian3.1464
CADDolarul canadian3.1748
CZKCoroana cehă1.884
DKKCoroana daneză6.555
EGPLira egipteană2.564
100HUF100 Forinți maghiari1.3594
100JPY100 Yeni japonezi3.8109
MDLLeul moldovenesc2.313
NOKCoroana norvegiană4.765
PLNZlotul polonez1.0858
SEKCoroana suedeză4.854
AEDDirhamul Emiratelor
Arabe
1.0931
HRKKuna croată6.433
THBBahtul thailandez1.339
Sursa Curs Valutar BNR.ro

Curs valutar Bănci Comerciale 19 februarie 2021

Băncile nu scad valoarea euro la cursul de schimb de la casele de schimb ale celor mai importante institutii financiare. Euro este cotat la valori de peste 4.97 lei la cele mai importante bănci din România.

Curs valutar Euro si Dolar la bancile comerciale din 19 februarie 2021
Curs valutar Euro si Dolar la bancile comerciale din 19 februarie 2021

ING, BCR, BRD Libra Internet Bank, Banca Românească și Banca Transilvania au cele mai mari cotații la casele de schimb valutar.

ING BANK N.V., AMSTERDAM – SUCURSALA BUCURESTI4.77754.9725
LIBRA INTERNET BANK S.A.4.83504.9650
BRD – Groupe Societe Generale S.A.4.80004.9520
BANCA COMERCIALA ROMANA (BCR)4.80304.9480
BANCA ROMANEASCA S.A. Membra a Grupului National Bank of Greece4.79584.9458
BANCA TRANSILVANIA S.A.4.82004.9450
UNICREDIT BANK S.A.4.82004.9400
OTP Bank Romania4.80004.9400
RAIFFEISEN BANK S.A.4.81354.9366
ProCredit Bank S.A.4.81754.9340
ALPHA BANK ROMANIA S.A.4.82104.9310
First Bank (Piraeus)4.82004.9300
CREDIT EUROPE BANK (ROMANIA) S.A.4.84004.9200
Patria Bank4.83354.9175
BANCA COMERCIALA INTESA SANPAOLO ROMANIA S.A.4.82294.9170
CREDIT AGRICOLE BANK ROMANIA S.A.4.83504.9150
CEC BANK S.A.4.83004.9100
Idea Bank4.84404.9050
Sursa: CursValutar.ro

Iată care este diferența de curs la cele toate băncile din România.

BancaCumpărare EUROVânzare EUROPrimescDiferența (RON)
Akcenta4.85324.8971485.320
IdeaBank4.84404.9050484.400.92
Credit Europe4.84004.9200484.001.32
Libra Bank4.83504.9650483.501.82
PatriaBank4.83354.9175483.351.97
CEC4.83004.9100483.002.32
Credit Agricole4.83004.9200483.002.32
Intesa Sanpaolo Bank4.82294.9170482.2903.03
Alpha Bank4.82104.9310482.103.22
Banca Transilvania4.82004.9450482.003.32
UniCredit4.82004.9400482.003.32
First Bank (Piraeus)4.82004.9300482.003.32
ProCreditBank4.81754.9340481.753.57
Raiffeisen Bank4.81354.9366481.353.97
BCR4.80304.9480480.3005.02
OTP Bank4.80004.9400480.005.32
BRD SocGen4.80004.9520480.005.32
Banca Romaneasca4.79584.9458479.585.74
ING4.77754.9725477.757.57
Sursa Curs Valutar Bank News 19 februarie 2021

Negocierea cursului valutar

La casele de schimb ale băncilor negocierea se poate face prin trezorăria băncii dacă tranzacționați peste 25000 de euro.

Dacă aveți valori sub această sumă o serie de aplicații de Internet Banking oferite de bănci au negociere directă în sistemul informatic.

La tradiționalele case de schimb valutar, se poate negocia cursul valutar din 19 februarie 2021 direct la casa de schimb privata la sume în general peste 1000 de euro.

Continue Reading

Dana Antal este editor la faxnews.ro si specialista in economie și politică monetară.

Comentează

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Mai multe Economic

To Top