Connect with us

Faxnews

Curs valutar 2 februarie, salt 1 euro 4.87 lei, iar dolarul 4.04 lei

Curs valutar 2 februarie, salt 1 euro 4.87 lei, iar dolarul 4.04 lei

Economic

Curs valutar 2 februarie, salt 1 euro 4.87 lei, iar dolarul 4.04 lei

Salt major al celor mai tranzacționate mondele la Cursul Valutar. Euro, Dolarul, Francul Elvețian și Lira Sterlină cresc pe 2 februarie

BNR a publicat cursul valutar pentru 2 februarie 2021. Sal major la celor mai tranzacționate monede din România. Euro, dolarul, francul elvețian, lira sterlină cresc astăzi la cursul Băncii Naționale și desigur și la cursul băncilor comerciale.

Curs valutar 2 februarie 2021 – sal major al cursului de schimb

Dacă începtului lunii februarie a adus o scădere a cursului euro la 4.8728 lei, astăzi 2 februarie 1 euro este cotat la BNR 4.8739 lei.

Evolutia cursului valutar EURO la BNR
Evolutia cursului valutar EURO la BNR

Dolarul American crește și el la valoarea de 4.0483, iar de mai bine de trei zile moneda americană se apreciază față de leu.

Evolutia cursului valutar Dolar American la BNR
Evolutia cursului valutar Dolar American la BNR

1 Franc Elvețian este costă astăzi 4.5097 lei, iar 1 Liră Sterlină ajunge la valoarea de 5.5385 lei.

Cursul valutar 2 februarie pentru toate monedele tranzaționate în România

SimbolDenumire2 feb. 2021
EUREuro4.8739
USDDolarul SUA4.0483
CHFFrancul elveţian4.5097
GBPLira sterlină5.5385
BGNLeva bulgarească2.4920
RUBRubla rusească0.534
ZARRandul sud-african2.707
BRLRealul brazilian7.451
CNYRenminbi-ul chinezesc
(RMB)
6.269
INRRupia indiană0.555
100KRW100 Woni sud-coreeni3.628
MXNPeso-ul mexican2.004
NZDDolarul neo-zeelandez2.9031
RSDDinarul sârbesc414
UAHHryvna ucraineană1.443
XDRDST5.8157
TRYNoua lira turcească5.672
XAUGramul de aur2.407.500
AUDDolarul australian3.0821
CADDolarul canadian3.1627
CZKCoroana cehă1.879
DKKCoroana daneză6.553
EGPLira egipteană2.573
100HUF100 Forinți maghiari1.3715
100JPY100 Yeni japonezi3.8562
MDLLeul moldovenesc2.331
NOKCoroana norvegiană4.713
PLNZlotul polonez1.0833
SEKCoroana suedeză4.801
AEDDirhamul Emiratelor
Arabe
1.1021
HRKKuna croată6.428
THBBahtul thailandez1.350

Cum influențează cursul valutar prețurile

Cursul valutar influentează direct prețurile. Primele facturi care sunt înfluențate de valoarea euro stabilă la cursul BNR se reflectă în facturile de telefonie mobilă și fixă.

Operatorii de telefonie mobilă, fixă și chiar cablu TV facturează la cursul BNR din ziua facturării.

O scădere a cursului valutar, duce la micșorarea facturilor dar nu imediat. Oeratorii de telecomunicații fac media cursului valutar și facturează în fucție de cea mai mare ratăa cursului pe ultimele 3 luni.

Produsele importate sunt și ele influențate de cursul valutar stabilit de BNR. La import se tranzacționează în Euro, dacă produsele sunt din europa sau alte valute, precum dolar daca vin din America sau Lire Sterline daca sunt importate din Marea Britanie.

Biletele de avion sunt de asemenea mai scumpe sau mai ieftine în funcție de cursul valutar stabilit de BNR.

Curs valutar Bănci Comerciale 2 februarie

Banca:Curs Euro Banci EUROCurs Dolar Banci DOLAR
CumparareVanzareCumparareVanzare
AKCENTA pentru firme4.85194.89574.03044.0693
Alpha Bank4.82104.93103.95544.1247
Banca Romaneasca4.79454.94453.98964.1696
Banca Transilvania4.82004.94503.96504.1600
BCR4.80104.94603.96204.1420
BRD SocGen4.80004.95203.95704.1230
CEC4.83004.91003.99004.0900
Credit Agricole4.83004.92003.99004.0800
Credit Europe4.84004.92003.98004.1000
First Bank (Piraeus)4.82004.93003.98004.0900
IdeaBank4.84304.90304.01204.0820
ING4.77654.97153.96724.1292
Intesa Sanpaolo Bank4.82564.91703.99514.0777
Libra Bank4.83504.96503.99004.1400
OTP Bank4.80004.94003.96504.1350
PatriaBank4.83404.91803.97504.1030
ProCreditBank4.81604.93203.98504.1150
Raiffeisen Bank4.81204.93603.97904.1190
UniCredit4.82004.94003.96214.1238

Continue Reading
Comentează

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Mai multe Economic

To Top