Connect with us

Faxnews

Curs valutar 5 februarie 2021. Euro crește mult la BNR

Curs valutar 5 februarie 2021. Euro crește mult la BNR
Sursa foto: Pixabay

Economic

Curs valutar 5 februarie 2021. Euro crește mult la BNR

BNR a publicat curs valutar 5 februarie 2021. Euro, dolarul american, lira sterlină, francul elvetian cresc constant la casa de schimb. Băncile vând 1 euro la cursul valutar la peste 4.9 lei.

Vești proaste la curs valutar din 5 februarie 2021 la BNR. Cele mai tranzacționate monede precum Euro, Dolar, Franc Elevețian sau Lira Sterlină cresc vineri.

BNR Curs valutar, astăzi, 5 februarie – Euro ajunge la 4.8744 lei

Moneda Euro nu scade sub valoarea de 4.87 lei de mai bine de două săptămâni. Vineri, 5 februarie 2021, BNR a anunțat pentru 1 Euro un curs valutar de 4.8744 lei.

Singura zi de scădere a fost miercuri, când valoarea euro ajunsese timid la valoarea de 1 euro care costa 4.8713 lei.

Euro continuă să se mențină la cursul valutar BNR la valori de peste 4.87 lei
Euro continuă să se mențină la cursul valutar BNR la valori de peste 4.87 lei. Valoarea din 5 februarie 2021 este de 4.8744 lei

Din 16 noiembrie euro se menține costant la valoarea ridicată de peste 4.87 lei, cu ușoare scăderi. Însă la BNR din 28 ianuarie euro nu a mai dat semne să scadă sub aceasta valoare.

Unii specialiști în economie spun că în 2021 euro va ajunge să coste la cursul valutar de la Banca Națională a României la valoarea de 5 lei.

BNR 5 februarie 2021 – Monenele folosite de români cresc continuu

Situația nu este mai roz pentru cele mai tranzacționate monede de români la casele de schimb valutar.

Francul Elvețian, moneda care dă bătăi românilor credite luate în această valută, pe vremea când era la jumătate din cursul valutar de acum crește și el pe 5 februarie 2021 la valoarea de 4.5081 lei.

Dolarul American crește constant din 29 ianuarie

Toată instabilitatea politică din America a întărit dolarul american. Din 29 ianuarie moneda continuă să crească.

Astfel la curs valutar 5 februarie 2021 BNR cotează 1 Dolar American la valoarea de 4.0700 lei.

Comparând însă aeeași perioadă a dolarului la începutul anului 2020, dolarul este în scădere.

curs bnr dolar evolutie 2020-2021 5 februarie
Dolarul american crește pe 5 februarie 2021 la curs valutar, dar față de 2020 este mult mai ieftin la casa de schimb

În 2020 în aceeași dată (5 februarie) 1 dolar american era cotat de BNR la valoarea de 4.33 lei.

Vârful istoric din 2020 a dolarului american la Banca Națională a României a fost pe 20 martie 2020, când 1 dolar era la pragul istoric de 4.51 lei.

Curs valutar 5 februarie 2021

Mai jos regăsiți cursul valutar cotat la BNR, dar și de la Băncile Comerciale din România.

SimbolDenumire5 feb. 2021
EUREuro4.8744
USDDolarul SUA4.0700
CHFFrancul elveţian4.5081
GBPLira sterlină5.5720
BGNLeva bulgarească2.4922
RUBRubla rusească543
ZARRandul sud-african2.720
BRLRealul brazilian7.499
CNYRenminbi-ul chinezesc
(RMB)
6.290
INRRupia indiană558
100KRW100 Woni sud-coreeni3.625
MXNPeso-ul mexican2.005
NZDDolarul neo-zeelandez2.9110
RSDDinarul sârbesc414
UAHHryvna ucraineană1.466
XDRDST5.8335
TRYNoua lira turcească5.741
XAUGramul de aur2.365.089
AUDDolarul australian3.0983
CADDolarul canadian3.1822
CZKCoroana cehă1.887
DKKCoroana daneză6.555
EGPLira egipteană2.594
100HUF100 Forinți maghiari1.3669
100JPY100 Yeni japonezi3.8553
MDLLeul moldovenesc2.334
NOKCoroana norvegiană4.728
PLNZlotul polonez1.0844
SEKCoroana suedeză4.819
AEDDirhamul Emiratelor
Arabe
1.1080
HRKKuna croată6.448
THBBahtul thailandez1.353
Curs valutar BNR sursa bnr.ro.

Băncile comerciale cursul valutar de la casele de schimb

Curs valutar 5 februarie 2021 la băncile comerciale. Idea Bank, ING, Libra Bank printre băncile care vând 1 euro la valori de peste 4.9 lei.

Banca:Curs Euro Banci EUROCurs Dolar Banci DOLAR
CumparareVanzareCumparareVanzare
AKCENTA pentru firme4.85244.89624.05114.0902
Alpha Bank4.82004.93003.98964.1587
Banca Romaneasca4.79504.94504.01464.1946
Banca Transilvania4.82004.94503.99004.1800
BCR4.80304.94803.98704.1670
BRD SocGen4.79904.95103.98904.1570
CEC4.83004.91004.02004.1200
Credit Agricole4.83004.92004.03004.1200
Credit Europe4.84004.92004.01004.1300
First Bank (Piraeus)4.82004.93004.02004.1300
IdeaBank4.84404.90404.03904.1090
ING4.77684.97183.98974.1525
Intesa Sanpaolo Bank4.82044.91454.02574.1109
Libra Bank4.83504.96504.02504.1750
OTP Bank4.80004.94003.98504.1550
PatriaBank4.83354.91754.01104.1390
ProCreditBank4.81704.93354.01004.1410
Raiffeisen Bank4.81344.93664.00084.1408
UniCredit4.82004.94003.99754.1607
Sursa: Banknews.ro

Continue Reading

Dana Antal este editor la faxnews.ro si specialista in economie și politică monetară.

Comentează

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Mai multe Economic

To Top