Este știrea momentului despre criminalul din Mureș. Polițiștii au făcut o descoperire șocantă

Știri interne

Este știrea momentului despre criminalul din Mureș. Polițiștii au făcut o descoperire șocantă

Este știrea momentului despre criminalul din Mureș. Polițiștii au făcut o descoperire șocantă

Ministrul Justiției, Radu Marinescu, a declarat marți la Antena 3 CNN că „evaluările justiției nu au fost cele mai reușite” în cazul criminalului din Mureș, care a fost „iertat” de două ori de instanță și a ajuns să își omoare fosta iubită. Individul este căutat de opt zile de sute de oameni, cu drone și câini de urmă.

„Mi-e foarte greu să dau verdicte în legătură cu hotărâri judecătorești care au un caracter definitiv și care sunt în mod esențial expresia evaluării pe care judecătorul, având toate elementele de fapt și de drept la îndemână, a făcut-o asupra speței respective. Cu siguranță trebuie să admitem că aici evaluările justiției pe undeva nu au fost cele mai reușite, pentru că acest individ a revenit în societate, demonstrând, evident, că nu și-a reconsiderat comportamentul, nu a înțeles care sunt rigorile condamnării și reinserție socială și, iată, a comis această faptă abominabilă”, a afirmat ministrul.

Întrebat de ce o persoană condamnată pentru omor calificat poate fi eliberată condiționat pentru bună purtare, Marinescu a răspuns: „Este evaluarea făcută de judecător. Nu este vorba doar de comportamentul din penitenciar, în sensul că s-a conformat restricțiilor locului de deținere. Este vorba și de alte criterii privitoare la implicarea în programe de reeducare, în tot felul de activități care se desfășoară în penitenciar. În ce privește liberarea condiționată, e evaluarea făcută de către comisia din penitenciar și apoi ultimul filtru înaintea plecării în societate, mai devreme decât executarea pedepsei a persoanei condamnate, este judecătorul.

Chiar dacă acum, privind retrospectiv, comițând o crimă, vedem lucrurile în gravitatea lor, nu pot să mă substitui magistratului care a făcut această evaluare la momentul respectiv”.

Ministrul povestește că recent a avut loc o vizită din partea Comitetului pentru prevenirea torturii în penitenciare și în instituțiile psihiatrice, iar reprezentanții instituției l-au întrebat de ce eliberarea condiționată nu este mai flexibilă în România.

„Din datele deținute de dumnealor și vorbim de un organism european, eliberarea condiționată se acordă mult prea dificil în România”, a adăugat Marinescu.

Ministrul Justiției a mai precizat că, în mod normal, judecătorii români sunt destul de reticenți în a acorda eliberarea condiționată.

„Se dau amânări, de multe ori foarte, foarte îndelungate, adică se manifestă prudență în a reda aceste persoane societății. Ce s-a întâmplat în aceste cazuri punctuale mi-e foarte greu să vă spun, pentru că nu am dosarele și elementele concrete pentru a vedea care a fost acolo optica judecătorului”, a mai spus Radu Marinescu.

Continue Reading
To Top